Strašák jménem ekzém

Vím, zrovna o ekzémech a vyrážkách toho bylo napsáno již mnoho. Já bych Vám v tomto článku ráda přiblížila můj homeopatický pohled a taky poukázala na něco, co bylo pro mě osobně, při řešení případů ekzému, velké překvapení.

Mě i moji rodinu trápily, a občas ještě i potrápí, kožní problémy hodně dlouhou dobu. Hlavně díky nim jsem vlastně objevila to, co mě neskutečně baví, naplňuje a čemu se hodlám v budoucnu věnovat.

Já osobně měla s kůží problémy kam jen má paměť sahá. Nic vážného, ale osypala jsem se skoro po všem, co jsem na sebe namazala. Manžel slyšel diagnózu atopického ekzému už jako dítě. Když jsme se poznali, měl v tašce pořád zabalený Locoid (kortikoidní mastička) a „úspěšně“ své kožní problémy zamazával. No, co Vám budu povídat, nic moc. Už tehdy, někdy ve dvaceti letech, mi to nepřišlo úplně v pořádku.

Když se nám narodila naše malá holčička, věci vygradovaly. Ono se nebylo čemu divit, od narození byla celá tatínkova. Stačilo malinko a miminko bylo šíleně osypané, ze začátku nejčastěji pod plenkou, postupem času se začal ekzém objevovat na různých částech těla.

WOW, co s tím?

Mnoho super zaručených krému a mastiček na různá doporučení s minimálním, nebo jen krátkodobým, efektem. Díky za naší dětskou paní doktorku a její babské rady. Možná i díky ní jsem začala hledat alternativu ke klasickým krémům a začala kožní problémy skutečně řešit, nejen zamazávat.

Víte, že kůže je vlastně největším orgánem lidského těla (tvoří 1,6 – 1,8 m2 plochy těla)? A víte také, že má spoustu velmi důležitých funkcí? Možná někteří ví, jiní ne. Tak jen v rychlovce ty nejzásadnější, ať máme všichni jasno.

  • Ochranná funkce – chrání tělo proti škodlivým látkám, mikroorganismům, UV záření.
  • Termoregulace – pomáhá tělu udržovat stálou tělesnou teplotu (pomocí cév a potních žláz)
  • Vylučovací – vedle ledvin, je to nejdůležitější orgán, kterým dochází k vylučování chemických látek z těla.

Zdravá kůže propustí jen minimum látek. Oproti tomu poškozená pokožka má velké absorpční schopnosti a do těla se dostane téměř vše, co s ní přijde do kontaktu.

Doporučení, jak předcházet, léčit, či minimalizovat ekzém je mnoho. Ano, mnoho z nich ekzém jistě zmírní, ale vyléčí ho? Upřímně si myslím, že většina z nich jsou způsoby dlouhodobě neudržitelné. Pokud je tělo opravdu zdravé, nevyprodukuje ekzém jako reakci například na určitou skupinu potravin. Už to značí, že je v organismu něco v nepořádku. A víte, že zrovna zmíněné potravinové alergie s věkem narůstají?

Člověk je tvor, který reaguje na mnoho podnětů, životních situací atd. Pokud máte sklon ke kožním problémům, je velmi pravděpodobné, že Vás budou provázet celý život v různé formě a intenzitě. Jednoduše řečeno to bude první, co se v určité míře objeví, když bude tělo výrazně oslabeno (velký stres, těžká životní situace, nehoda a jiné). Toto však platí pouze v případě, že budete ekzém opravdu léčit, nikoliv potlačovat.

Mastičky ekzém nevyléčí, pouze ho potlačí.

Kožní problémy jsou rozhodně nejčastějším důvodem, kvůli kterému se mi lidé, převážně tedy maminky malých dětí, ozývají. Také musím přiznat, že jsem byla ze začátku hodně překvapená. Ptáte se čím? Něčím, o čem jsem byla přesvědčena, že už všichni ví.

Netušila jsem, kolik maminek, nemá vůbec tušení, jaký vliv může mít klasická drogerie na zdraví kůže. Myslela jsem si, že pokud miminko/dítě trápí ekzém, vyrážky, či jiné, už dávno mají maminky tyto věci upravené, otestované.

Většina maminek ale jako první věc nevymění prášek a kosmetiku, ale sáhne po speciálním krému. Ten v lepším případě nezabere, v horším ano. Proč v horším ano? Protože mastička ekzém NIKDY nevyléčí, jen ho potlačí. Moc ráda bych se tomuto věnovala více a vysvětlila Vám, proč je zamazávání ekzémů a jiných kožních problému tak zrádné. Jsem si ale jistá, že písemnou formou je to nad mé schopnosti :). Raději Vám to nahraji do nějakého krátkého videa a hodím Vám sem odkaz, souhlas?

Pokaždé, když mi volá nějaká maminka s tím, že je trápí vyrážka, je mou první otázkou V ČEM PERETE a hned vzápětí, JAKOU používáte KOSMETIKU (mýdla, krém atd.)? Zrovna v pracích prostředcích a kosmetice je velké množství zbytečných látek, které zatěžují naši pokožku. Velkou část problémů s kůží lze vyřešit pouze touto malou změnou.

Zajímejte se o to, v čem perete. Nepřehánějte to s krémy, mýdly a jinými. Pokud můžete, vybírejte si ty, které mají čisté složení a zbytečně pokožce nenakládají. Na internetu je mnoho skvělých skupin, které se problematice NON-TOXIC produktů zabývají. Super je například encyklopedie látek používaných v kosmetice https://encyklopedie.biooo.cz.

My jsme doma vyměnili, co šlo, prášky na praní, mýdla, krémy, ale i veškeré čistící prostředky, tablety do myčky a mnoho dalšího. Já osobně jsem přestala experimentovat a držím se toho, co mám ozkoušené a vyhovuje mi. Není nutné udělat takový krok najednou, každá malá změna se počítá. V případě kožních problémů Vám však doporučuji začít právě u pracích prostředků a kosmetiky. Uvidíte, že změna bude znát.

Čtěte složení produktů, které dáváte na kůži. Je to to nejmenší, co pro sebe můžete udělat.

Kožní problémy lze velmi úspěšně řešit pomocí tkáňových solí a homeopatie. Kterou metodu vybrat? Upřímně nejsem schopna Vám dát jednoznačnou odpověď. Každý jsme originál, a především homeopatie je zcela založena na individualizaci. Když budu řešit 10 případů s diagnózou atopického ekzému, s velkou pravděpodobností dostane každý pacient jiný homeopatický lék.

Tkáňové soli jsou uživatelsky mnohem jednodušší a bezpečnější. V mém manuálu jsem se snažila sepsat, co nejjednodušeji, jak který kožní problém můžete zkusit řešit sami. V případě, že se dlouhodoběji nedaří, je vždy vhodné vyhledat konzultaci a zjistit, kde dělám chybu, nebo jestli problém není hlubšího rázu.

Závěrem bych Vám ráda řekla jednu věc, která možná nebude znít úplně logicky, ale slibuji, že bude brzo upřesněna. Pokud Vás, nebo vaše dítě trápí kožní problémy, věřte, že to jeden z nejbezpečnější způsobů, jak Vám tělo říká, že je něco v nepořádku.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *